Legalizacje i wymiany wodomierzy
Do wyznaczania ilości dostarczanej wody i rozliczeń z Odbiorcą powszechnie stosowane są przyrządy pomiarowe – tzw. wodomierze. Wodomierze stosowane w celu uzyskania prawidłowej podstawy do rozliczeń, podlegają prawnej kontroli metrologicznej w formie zatwierdzenia typu, legalizacji pierwotnej i legalizacji ponownej na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach (Dz. U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2441), rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 30 marca 2005 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli (Dz. U. Nr 74, poz. 653) oraz rozporządzenia z dnia 2 kwietnia 2004 r. Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz. U. Nr 77 poz. 730).
Prawna kontrola metrologiczna jest działaniem zmierzającym do wykazania, czy wodomierz spełnia wymagania techniczne i metrologiczne określone we właściwych przepisach. Zgodnie z powyższym, jeżeli wskazanie wodomierza jest podstawą do rozliczeń, wodomierz powinien być poddany obowiązkowej prawnej kontroli metrologicznej organów administracji miar w formie legalizacji, a w następstwie jako poświadczenie, że spełnia wymagania metrologiczne, mieć ważną i nienaruszoną cechę legalizacyjną.
Kontrolę metrologiczną wodomierzy w Polsce (jako usługę) przeprowadzają: Główny Urząd Miar oraz Okręgowe i Obwodowe Urzędy Miar.
Wodomierze nowe legalizowane są na wniosek i koszt producenta lub dystrybutora wodomierzy (posiadają tzw. legalizację pierwotną – cechę legalizacji należy sprawdzić przy zakupie wodomierza).
Na cechę legalizacji składa się:
- cecha właściwego urzędu podległego organowi administracji miar oraz
- cecha roczna albo cecha roczna i cecha miesięczna.

Gdy jest niezbędne, zabezpieczane są też wybrane elementy wodomierza przed dostępem osób nieuprawnionych za pomocą cech zabezpieczających.
Wodomierze nie posiadają indywidualnych świadectw legalizacji w formie pisemnej.
Legalizacja jest ważna przez czas określony (w stosownych przepisach), oraz jeżeli wodomierz spełnia wymagania metrologiczne i umieszczone na wodomierzu podczas legalizacji cechy legalizacji i zabezpieczające są nieuszkodzone
Okres ważności legalizacji wyrażony w:
-
miesiącach – liczy się od pierwszego dnia tego miesiąca, w którym legalizacja została dokonana;
- latach – liczy się od pierwszego stycznia następnego roku po legalizacji.
Legalizacja traci ważność w przypadku:
- stwierdzenia, że wodomierz przestał spełniać wymagania;
- uszkodzenia wodomierza;
- uszkodzenia albo zniszczenia cechy legalizacji lub cechy zabezpieczającej.
Wodomierze tracą cechy legalizacyjne po 5 latach. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz.U. 2008 nr 5, poz. 29, załącznik nr 6) właściciele muszą zapewnić ich ponowną okresową legalizację. Stosowanie do rozliczeń wodomierzy bez ważnej cechy legalizacyjnej z mocy ustawy zagrożone jest karą grzywny.
Powszechnie stosowaną w eksploatacji wodomierzy praktyką jest wymontowywanie ich z instalacji oraz zastąpienie innymi egzemplarzami, mającymi ważną cechę legalizacyjną.
Wodomierze główne na przyłączach wodociągowych do nieruchomości Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Solcu Kujawskim wymienia i plombuje na własny koszt. Z kolei wymiana wodomierzy ogrodowych oraz podliczników (w przypadku ich występowania) w określonych prawem okresie czasu spoczywa na właścicielu nieruchomości, a ZGK dokonuje jedynie odpłatnej usługi ich plombowania (dotyczy wodomierzy ogrodowych).
W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 52 3870363